Je to svátek, ke kterému nám média velmi intenzivně vnucují představu romantiky, vyjadřování lásky a tím v nás podněcují často nereálná očekávání. V době, kdy máme malé děti, málo času, žádné hlídání, může být pro nás Valentýn úplnou noční můrou nebo zdrojem zvýšeného napětí.
Pojďme se na něj připravit, abychom si tento svátek letos mohli konečně užít, bez ohledu na to jak jsme spolu dlouho, jestli máme málo nebo hodně času na sebe a zda ho vůbec slavíme.
Ze všech stran se na nás valí nabídky k Valentýnu, ať už je to masážní salon, knihkupectví, prodejce fotorámečků, řeznictví a vůbec bych se nedivila kdyby i betonárna měla něco speciálního na tento den.
Ale pojďme na to od začátku. Slavíte Valentýna? A co od něj očekáváte? Je to pro vás synonimum velké romantiky nebo to považujete za blbý svátek, který je potřeba přežít?
Pojďme si to vyjasnit:
Začněme dopisem Valentýnovi, funguje to podobně jako pro Ježíška, popište, co byste rádi na tento den podnikli, zažili, dostali. Je v pořádku napsat, že NIC. Je taky v pořádku popsat něco, co jste nikdy před tím nepodnikli. Ideálně napište dopis oba a pak si ho vzájemně přečtěte.
Nenechte se svázat formou dopisu, jaký jsme psali o hodinách češtiny. Nemusí to začínat slovy „Milý Valentýne, přála bych si….“ Klidně napiště obyčejný nákupní seznam, nakreslete to, co byste si přáli, vytvořte vision board nebo sepište roztěkané nápady do myšlenkové mapy. Neradi píšete nebo kreslíte, nahrajte vzkaz do telefonu. Fantazii se meze nekladou.
Napsali jste dopis Valentýnovi, nebo ho máte aspoň promyšlený? Vraťte se k němu a zamyslete se nad tím, PROČ si toto všechno přejete?
Mediální propagace Valentýna se zaměřuje na to, co bychom měli v tento den dělat, vnucuje nám představu o tom, co je romantické. Toto všechno ovlivňuje hlavně naše očekávání.
Je VAŠE PŘÁNÍ OPRAVDU VAŠE? Je také možné, že jste si přisvojili nějakou utkvělou představu. Je to v pořádku, ale teď přišel čas prozkoumat, jestli po tom opravdu toužíte.
Položte si následující otázky:
bude mě to bavit?
těším se na to?
umím si to představit, že to podnikneme s partnerem?
je to spíš něco, co by se mělo?
Je možné, že jste v dopise napsali NIC, protože v hloubi duše tento svátek nesnášíte nebo se ho bojíte. Pak je dobré to partnerovi narovinu říct, je to bolestivé a drastické, ale lepší, než ta zklamaná očekávání.
Je ale také možné, že máte s partnerem jiné představy o tom, jak by se měl Valentýn slavit a většinou to končí hádkou nebo dusnem, tak si už raději nic nepřejete.
Je dobré si uvědomit jedno, je těžké plnit přání, která neznáme. Naše představy a očekávání ovlivňují filmy, časopisy, okolí, předchozí vztahy, pokud je nevyřkneme, nejen ohledně Valentýna, vedou dlouhodobě k oddálení se ve vztahu.
Takže je na čase se podívat na naše dopisy z kroku č. 1. Všímejte si, co si druhý přeje, bez kritiky a předsudků. Nechte ho domluvit a buďte zvědaví.
v čem se vaše představy potkávají a v čem se liší?
máte chuť vzájemně vyzkoušet scénář toho druhého?
pokud se vám partnerova představa nelíbí? Proč? Co vám vadí? Co to ve vás vyvolává za emoce?
Je dobré si ověřit, že správně rozumíte představě druhého. Když představy dořekl, popiště je vlastními slovy a zeptejte se ho, jestli to tak myslel. Shrnout, to co říká druhý, můžete i v jiných situacích, předejdete tak spoustě nedorozumění.
Možná máte strach, že když partnerovi řeknete, co chcete, už to nebude ono! Už to nebude překvapení, ztratí to kouzlo, zmizí romantika. Pokud o svůj romantický Valentýn stojíte a v předchozích letech z toho bylo vždy fiasko, je na čase něco udělat jinak.
Co se stane, když budete stále očekávat, že vás překvapí, ale neřeknete mu, co chcete?
=> Dopadne to stejně jako v předchozích letech. ZKLAMÁNÍM!
=> Partner vám bude chtít udělat radost, nastuduje si, jak by to mělo vypadat, ale vám se to nebude líbit. Vy budete zklamaná a on znechucený, takže romantika na příštích mnoho let je úplně zabitá.
=> Partner vám bude chtít udělat radost, vám se to nebude líbit, ale oceníte snahu. Bude to o něco méně drastické, ale pachuť zklamání to sebou stejně ponese.
Co když mu narovinu, DO DETAILU VYLÍČÍTE, CO chcete a PROČ?
=> Mluvit o svých přáních dává partnerovi možnost lépe vás poznat.
=> Dáváte mu možnost být součástí vašeho života.
=> Má šanci vám udělat radost, protože ví jak.
=> Tím, že vás bude lépe znát, má větší šanci vás napříště překvapit.
Očekávání nás rozdělují, přání spojují
Jela jsem po nábřeží tramvají a nedokázala se nabažit té krásy. Siluety holých stromů se koupaly v odpoledním zlatém světle. Kochala jsem se detaily architektury. Rozjímala nad tím, proč nechodím častěji na Žofín, že by tam v létě mohlo být příjemně. Prahu znám už 30 let, i přesto mě pokaždé okouzlí, když ji věnuju svoji pozornost.
Přesně to funguje i ve vztahu. Často vidíme jen povinnosti, logistiku všedních dní, třenice a přestáváme vnímat druhého. Zkuste (nejen) v tento den
být zvídaví
nechat se překvapit, bez kritiky a předsudků
naslouchat druhému
vnímat, co se děje
Tím, že se druhému otevřeme, můžeme druhého uvidět takového, jaký je a to je to, co v nás zažehne plamen zamilovanosti.
Dítě, Vánoce, hory, svadba, i Valentýn patří do kategorií, na kterých se vydělává. Navíc většina mediálních představ je náročná nejen finančně, ale i časově. Jak z toho ven? Vymyslet něco, co nás potěší a nestojí to spoustu peněz. Třeba:
posílat si přes den zamilované zprávy a večer se k sobě přitulit na pohovce
dát děti k babičce a jít na procházku
pustit si oblíbené písničky z doby, kdy jste se seznámili a dát si ploužák uprostřed obýváku
společně si prohlédnout fotky z dovolené na kterou rádi vzpomínáte
číst si spolu knížku
napsat druhému dopis a dát mu ho ráno sebou než půjde do práce
obléknout si hezké šaty k večeři doma
Jasně, na těch tipech není nic speciálně valentýnského, dají se použít kdykoliv v roce. Je dobré mít jasno v tom, jakým jazykem lásky mluvíme, aby naše dárky, ať už materiální nebo ve formě nějakého gesta, byly oceněné druhým. Je možné, že zatímco partner ocení večeři, vy budete raději za něžná slova. A už jsme zase u očekávání :-).
Lásku potřebuju prožívat, vyjadřovat a přijímat každý den. U nás to jsou
letmé polibky v kuchyni
improvizovaný tanec večer v pracovně
společné lenošení na slunci
prokecané procházky
společné sobotní nákupy
radost z toho s jakou vášní druhý věci dělá
Jsou to právě tyto drobnosti každodenního života, ve kterých cítím naši lásku.
Myslím, že jsem Valentýnu věnovala nejvíc pozornosti v době, kdy jsem nikoho neměla. Valentýnská kampaň na mě působila jako nůž v rozedrané ráně, krutě mi připomínala, že jsem sama. Taky jsem měla romantické představy, jak bych chtěla Valentýna slavit, a o spoustě jiných věcí. Dnes už jsem se většiny svých utkvělých představ zbavila, protože mi bránily ve skutečném prožívání vztahu.
Je každého věc, zda Valentýna slaví a jaký mu dává význam. Pro mě je důležité o náš vztah pečovat celý rok nejen 14. února.
Chcete prožívat ve vztahu blízkost, ale s dětmi se vám to nějak nedaří? Získejte tipy, jak pečovat o vztah v době, kdy máte malé děti, ve videu zdarma 3 zásady láskyplného vztahu.