Když do vztahu přichází dítě

Sny o miminku

Na Vioklu jsme se oba těšili. Po večerech jsme přemýšleli, jakou asi bude mít povahu, komu bude podobná. V pevném obětí jsme snili o našem miminku. Byli jsme zcela pohlceni fází zamilovanosti, o které píšu v eBooku 5 etap ke šťastnému vztahu. Moje přibývající těhotenská kila nám nijak nebránila v intimitě. Stále jsme si užívali každou společnou chvíli, jezdili jsme na výlety, chodili tancovat a oba jsme pracovali na plné obrátky.

Moje příprava na příchod miminka spočívala v absolvování kurzu pro nastávající maminky. Dostala jsem informace o tom, jak bude porod probíhat, co si tak mám doma připravit, co mám sbalit do porodnice. O vztahu padlo tolik, že mi má manžel pomoct. Dnes si říkám, že pro mě v té době příběh o miminku končil porodem, pak už bude všechno jen dobré. Jenže jsem měla v sobě hluboko zakořeněné přesvědčení, na které jsem ve velké radosti a očekávání zcela zapomněla.

Děti jsou konec světa!

A najednou, se toto přesvědčení stalo skutečností. Příchod Violky znamenal konec práce, kde jsem byla zkušená a znalá. Najednou jsem měla před sebou stvoření, na které jsem nemohla použít své znalosti z rozpočtování ani excelu. Analytické schopnosti mi byly k ničemu. Místo toho, aby mi někdo naplánoval schůzky, závěrky, kalkulace, prezentace, teď jsem měla zaplnit své dny sama.

Žádné tancování, ani výlety, měla jsem pocit, že mě někdo zbavil mojí osobní svobody. Nejhorší však bylo, že jsem nemohla být kdykoliv s Járou.

Zatímco já jsem zažívala zhroucení světa, pro něho se, z mého pohledu, toho tolik zase nezměnilo. Po několika dnech, kdy mi vařil a pečoval o mě, se zase vrátil do práce a život šel dál. Co přesně prožíval Jára, o tom vám vyprávět nemůžu, co ale vím, že to z jeho pohledu takto jednoduché taky nebylo. Najednou mě neměl celou pro sebe, nemohla jsem mu věnovat plnou pozornost. Už jsme nesdíleli náš workoholismus.

Ještě před narozením Violky mi řekl, že je tu pro mě, ne pro miminko. Ujasnili jsme si, že je pro nás oba vztah velmi důležitý a uděláme vše, co bude v našich silách, abychom ho zachovali. Najdeme si čas jen pro nás a rozhodně budeme pokračovat v intimním životě, jakmile to bude možné. I přesto, že jsme v tom měli jasno, vyžadovalo to od nás úsilí.

Postupem času jsme se našli v našich nových rolích. Naučila jsem se být mámou a zároveň zůstat ženou. Ujasnili jsme si základní pravidla, respektujeme naše odlišnosti a vzájemně se inspirujeme ve výchově. Dnes vidím, že nás tato zatěžkávací zkouška sblížila.

Co se děje se vztahem, když přichází dítě?

Proměna dvojice na trojici obrátí vzhůru nohama každý vztah. Zpravidla se žena ocitne v úplně novém světě, často v neznámém těle, s úkoly, které nikdy nedělala. Pro muže se toho zdánlivě moc nemění, ve skutečnosti však také ztrácí půdu pod nohama.

Žena obvykle prožívá při narození dítěte stav zamilovanosti. Péče o miminko ji psychicky i fyzicky pohltí. Muž může miminko vnímat jako vetřelce, který sebral jeho místo vedle partnerky. Většinou se cítí frustrovaný i nedostatkem intimity či odmítáním. Příchod dítěte otevírá nová témata, která se před tím nikdy neřešila, a tudíž nové konfrontace. Únava a emoční vyčerpání jsou skvělou živnou půdou pro konflikty. O tom, jak řešit odlišnosti jsem psala v Partner dělá věci jinak! Co s tím?

Jak zvládnout tuto etapu?

Vnímám, že je to velmi křehké období, kdy kvůli nedostatku času, sil i chuti, se vztah dostává na vedlejší kolej. V tu chvíli si toho nemusíme ani všimnout, říkáme si, děti trochu odrostou a pak bude čas na vztah. Jenže se může stát, že se pouto mezi námi protrhá natolik, že bude těžké k sobě najít cestu zpět.

Pokud se naučíme krizová období vnímat jako příležitost pro růst vztahu, máme napůl vyhráno. Nezvládneme se vyhnout všem zkouškám, ale můžeme naučit k nim přistupovat jinak.

Pro začátek vám mohou pomoct tyto otázky:

  • Jak to můžeme spolu zvládnout? – je důležité si uvědomit, že jste v tom spolu. Každý prožíváte situaci jinak, zajímejte se o to, jak to druhý vnímá, co ho trápí, čeho se bojí, co potřebuje, naslouchejte si a buďte otevření. Humor je velkým pomocníkem v těžkých chvílích.
  • Kdo nám může pomoct? – je někdo, kdo vám v tomto období může pomoct? Ze začátku to může být příprava jídel, úklid domácnosti, později rozhodně hlídání dítěte. Můžete se střídat, ale rozhodně je dobré mít někoho, kdo vás z rodičovské role uvolní pro chvíle ve dvou.
  • Co je nám v tuto chvíli v oblasti intimity příjemné? – je dost možné, že se k sexu nevrátíte hned po porodu. Intimita však zahrnuje spoustu jiných aktivit než jen samotný akt. Místo striktního odmítání otevřete toto téma k diskusi. Mluvte o tom, co je vám příjemné, co jeden pro druhého můžete udělat, co potřebujete a proč. Některé ženy potřebují delší předehru, jiné těžko snáší pohled na hračky, zase jiné potřebují zcela změnit prostředí, vědomě vystoupit ze své role maminky a stát se na chvíli jen milenkou.

Je jedno jak málo máte času, stačí i pravidelných pár minut ve dvou, ale najděte je. Vřele doporučuji vztahové kartičky, s nimi nemusíte vymýšlet otázky a bývá to zábava.

Děti mnohem víc ocení rodiče, které od nich „kradou“ chvilky pro sebe, jsou ale spolu šťastní, než pokud byste se jim věnovali na 100 %, ale mezi sebou nenacházeli společnou řeč. Tím, že pečujete o vztah vytváříte vzor pro život vašich dětí. Vztahový koučink slouží nejen k záchraně vztahů, můžete ho využít, i když potřebujete „jen“ nalézt nový způsob fungování.

Podporuji ženy, mámy malých dětí k láskyplným partnerským vztahům metodou Florence Escaravage. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.