Odlišnosti ve vztahu: Jak je přijmout a využít k hlubšímu propojení

Odlišnosti mezi vámi a vaším partnerem jsou pro vztah velkou výzvou. Umět rozdílné názory a očekávání komunikovat se často jeví jako nadlidský úkol. Pojďme se podívat na to, jak k odlišnostem ve vztahu přistupovat, tak, aby nevedly k hádkám, ale naopak k porozumění a hlubšímu propojení.

Na začátku vztahu jsou rozdílnosti právě to, co vás na partnerovi přitahuje. Obdivujete, jak je nespoutaný a jak si umí život užívat bez zbytečného stresu. Tahle fáze, ale netrvá věčně a vám po čase ta jeho nespoutanost a neorganizovanost začne vadit. Možná dokonce začnete pochybovat o tom, jestli s ním máte zůstat.

Příklad ze života: Marie a Tomáš to na začátku měli úplně stejně. On byl pohodář, který nic neřešil a Marie všechno analyzovala a plánovala do detailu. Fungovalo jim to skvěle, protože Marie obdivovala Tomášovu volnost a on měl poprvé v životě řád. Jenže teď mají dvě malé děti a jejich rozdílný přístup k životu začíná být problém. Zatímco Marie přečetla spoustu knížek o respektující výchově, Tomášovi přijde zbytečné si něco o výchově zjišťovat a k dětem přistupuje stejně jako jeho rodiče k němu.

Co s tím?

Uvědomte si, že jste každý jiný

Možná v ideálním světě byste se vy a váš partner vždy na všem shodli a měli na věci stejný názor. Ve skutečnosti to tak ale nefunguje a každý z vás vidí svět trochu jinýma očima. Jak takové odlišnosti mohou vypadat?

  • Zatímco vy máte ráda všechno naplánované a promyšlené do detailu, váš partner je spontánní a plánování mu připadá zbytečné.
  • Vy si chcete povídat i o jiných tématech než o tom, co bude k večeři, ale váš partner s vámi tuhle potřebu nesdílí.
  • On chce trávit víkendy s partou kamarádů, vy dáváte přednost víkendu s rodinou.

A takhle bych mohla pokračovat. Proto prvním krokem k úspěšnému zvládání odlišností ve vztahu je přijetí, že každý z vás je jiný

To je ale často přesně to, co nechcete. Za každou cenu se snažíte, aby váš vztah fungoval bez jediného zádrhelu stejně, jako na začátku. Nechcete, aby mezi vámi byly neshody, a tak zvolíte jednu ze dvou reakcí:

  • Snažíte se být s partnerem ve všem za jedno. 
  • Začnete ho přesvědčovat o tom, že jedině váš názor je ten správný.

Ani jedna z těchto možností nevede ke spokojenému vztahu. Naopak tyto reakce vedou k nekonečným hádkám nebo rozchodu. Proto je důležité si uvědomit, že je v pořádku být jiná než váš partner a neočekávat, že se na všem shodnete.

Marie se mermomocí snaží Tomáše přesvědčit o tom, že její pohled na výchovu je správný a neustále se s ním kvůli tomu dohaduje. Jenže čím víc tlačí, tím míň chce Tomáš tohle téma řešit. Marii postupně začne docházet, že Tomáše o své pravdě nepřesvědčí. A začne přemýšlet, jestli si vybrala správně a jestli jejich vztah přes tolik odlišností má vůbec smysl.

Nebo k tomu může přistoupit jinak…

Podívejte se na svět očima toho druhého

Co to znamená? Zjistěte:

  • jak váš partner funguje,
  • jak přemýšlí,
  • co ho motivuje,
  • co mu dává smysl
  • a zkrátka, jak vypadá svět z jeho perspektivy.

Proč je důležité tyto informace vědět? Ve chvíli, kdy pochopíte, jak vypadá svět vašeho partnera, vnesete do vztahu hlubší porozumění a empatii. Pokud budete rozumět tomu, co váš partner prožívá, snáz se vyhnete zbytečným konfliktům.

To platí hlavně v situacích, kdy vás partnerovo chování nebo názory rozčilují. Právě tady přichází největší výzva – naslouchat bez předsudků a s opravdovou zvědavostí se ptát, co ho k takovým postojům vede. Jakmile to dokážete, zjistíte, že i zdánlivě nesmyslné chování má své logické vysvětlení.

Marie se rozhodla změnit svůj přístup. Místo aby Tomáše bombardovala argumenty, začala ho poslouchat. Zajímalo ji, proč se k výchově staví takovým způsobem. Díky své zvědavosti zjistila, že Tomáš má z respektující výchovy obavy, protože ji nikdy nezažil a obává se, že děti ztratí respekt k autoritám. 

Tip: Znáte 5 fází vztahu? Pokud ano, pak určitě víte, že tohle je třetí fáze – konfrontace.

Hledejte společná řešení

Zdravý vztah neznamená, že se vždy na všem shodnete. Naopak, zdravý vztah je takový, kde si neshody umíte vykomunikovat. Podle výzkumu manželů Gottmanových je 70 % problémů ve vztahu neřešitelných. To znamená, že neexistuje řešení, které by 100 % vyhovovalo oběma.

Vaším společným cílem je přijmout vzájemné odlišnosti a najít řešení, která pro vás oba budou přijatelná. Jak na to?

  • Hledejte inspiraci u ostatních.
  • Vytvořte si vlastní řešení.

Marie pochopila, jak celou situaci s výchovou dětí vnímá Tomáš a začala sdílet své názory méně útočným tónem. Navrhla, aby společně vyzkoušeli některé nové výchovné metody a uvidí, jestli jim to bude vyhovovat. Tomáš se rozhodl dát respektující výchově šanci. Společně se shodli na tom, že se budou snažit dětem věci vysvětlovat a ne přikazovat. A tak našli řešení, které jim umožnilo sladit jejich přístupy k výchově dětí.

Teoreticky vám to všechno dává smysl, ale nedaří se vám s partnerem najít společnou řeč? Vaše pokusy o komunikaci končí hádkou nebo tichou domácností? Mám pro vás řešení. Samostudijní kurz: Most lásky přes odlišnost. Díky koučovacím cvičením v kurzu najděte řešení na jednu z konfliktních situací, které řešíte a získáte tím návod na ty další. Přeneste teorii do praxe a udělejte první krok k harmonickému vztahu.

Podporuji ženy, mámy malých dětí k láskyplným partnerským vztahům metodou Florence Escaravage. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.